Üye Giriş  |   Yeni Üyelik  |   Şifremi unuttum !  
Üye Giriş

Lütfen e-postanızı ve şifrenizi giriniz!
Compel
Drop Down Menu
 
 
 
Drop Down Menu
Ödeme Kolaylıkları
Sipariş, ödeme, taksit ve kargo bilgileri için ödeme sayfamızı ziyaret ediniz.
 
 
Önemli Bilgiler
Bilgisayarlarımızın Müziğe verdiği zararları önlemenin temellleri


GİRİŞ

Bilgisayar müzik yapmamızı gerçekten kolaylaştırıyor ancak kimi zaman da yaratıcılığımızın önünde ki en büyük engel olabiliyor. Aşağıda, sorunlarla karşılaştığınızda öncelikle yapılması / kontrol edilmesi gereken bir kaç noktaya değineceğiz. Bunların yerine getirilmesine rağmen sorunlar hala devam ediyorsa o zaman sorun biraz daha ciddi sayılabilir.

Tecrübelerimize dayanarak Windows tabanlı bilgisayarların Apple Mac bilgisayarlara göre daha fazla problem çıkarabildiğini söyleyebiliriz. PC'lerde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar:

 • Ürün güncellemeleri. Kimi zaman bir ürün güncellendiğinde -örneğin sequencer programları- eski sürümü ile çalışan plug-in'ler yeni sürümü ile çalışmayabilir.
 • Anti virüsler. Kurulum sırasında anti-virus programınız var ise onu mutlaka devre dışı bırakın
 • Kırık -korsan- programlar. Bu tip programlar ilk başta problem çıkarmıyor gibi görünseler de her zaman problem çıkarmayacakları anlamına gelmez.Tek başına düzgün çalışıyor dahi olsa bir başka program -plug-in- ile kullanıldığında sorun çıkabilir veya belli bir süre sonra sorun çıkarabilir veya programı kıran kişi belli zaman ve anlarda programın kilitlenmesi için kodlar eklemiş olabilir veya programı kıran kişi'nin gözünden kaçan kopya korumaları olabilir. Şunu da özellikle belirtmekte fayda var; teknik destek talep edilirken sistemde korsan program var ise sağlıklı bir çözüm sunmak mümkün olmayabilir.
 • Kurulum sırası. Çoğu ses kartını kurarken -özellikle aksi belirtilmedikçe- öncelikle sürücülerinin kurulması ve bilgisayar kapatıldıktan sonra ses kartının bağlanıp, bilgisayarın tekrar açılması gerekmektedir. Aksi takdirde kurulum sorunları yaşanabilmektedir.
 • Hot-Plug. Bu kelime, cihazlar açık iken cihazların birbirine -Firewire veya USB kablo aracılığı ile- bağlanması anlamına gelmektedir. Günümüzdeki cihazların hemen hepsi Hot-Plug özelliğini desteklemesine rağmen kimi konfigürasyonlarda bu işlem bilgisayarın veya takılan cihazın Firewire kontrol devresinin yanmasına sebep olmaktadır. Problem yaşama oranını en fazla arttıran etken ise bu işlem yapılırken ses kartınızın ses giriş çıkışlarının üçüncü bir cihaza (Hoparlör, Mikrofon, Ampli, vb...) bağlı olmasıdır. Bu durumda bilgisayar ile ses kartınızın bağlı olduğu cihazın toprak hatları arasında bir "ground loop" oluşabilir ve bu sebepten ötürü aradaki potansiyel farkı kolaylıkla firewire chip'ini yakabilir. Eğer ses kartının firewire kablosunu mutlaka bilgisayar açık iken takıp çıkarmanız gerekiyorsa en azından ses kartına bağlanan diğer kabloları öncelikle sökün.
  Firewire chip'i bozuk olan bir kartın en tipik belirtisi bilgisayar tarafından hiç tanınmamasıdır.
 • Firewire chip üretici. Kimi bilgisayarlarda on-board olarak bulunan firewire devresi için kullanılan chip ses kartları ile uyumsuz olabilmektedir. Bu durumda on-board Firewire arabirimi bilgisayarın BIOS'undan devre dışı bırakıp PCIe veya PCI bağlantılı bir Firewire kartı bilgisayara takılabilir.
 • BIOS. Anakartın BIOS güncellemesinin yapılmış olması. Bir çok kez BIOS güncellemelerinin bilgisayarın içine takılan dahili kartlar ile ilgili sorunları çözdüğüne şahit olduk.
  DİKKAT: BIOS güncelleme işlemini ancak bu işlemi daha önce yaptıysanız yapmanızı öneririz. Herhangi bir problem çıkması halinde bilgisayarınız çalışmaz hale gelebilir. En doğrusu bu işlemi bilgisayarcınızın yapmasıdır.
 • Windows ayarları. Bilgisayarınızın günlük kullanım için olan ayarları müzik bilgisayarı olarak kullanıma uygun olmayabilir. Aşağıdaki ayarları yapmak büyük fayda sağlayacaktır:
 • Son çare. Bilgisayarınızın yedeğini alıp Windows'u tekrar kurmanız olacaktır. Tecrübelerimize dayanarak bu son çarenin %50 oranında işe yaradığını söyleyebiliriz.
 
  Site içinde yeralan tüm metin, resim ve diğer içeriğin hakları COMPEL MÜZİK AŞ'ye aittir. Başka bir ortamda kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Gizlilik  
  Compel Müzik Anonim Şirketi | V7.10 | 2018 | Designed by Compel